WebHostingTalk

Angry Birds i drogie smsy

angry birds screen

Firma A1 została ukarana grzywną w wysokości 50,000 funtów po tym jak aplikacja podszywająca się pod popularną grę dla systemu Android potajemnie wysyłała smsy typu premium. PhonepayPlus, ustawodawca Wielkiej Brytanii, ujawnił że 1,391 numerów komórkowych w tym państwie, padło ofiarą wyłudzenia które dotknęło użytkowników Androida.

Koń trojański podszywał się pod popularne gry jak „Angry Birds”, „Assassins Creed” i „Cut the Rope”. Przy każdorazowym uruchomieniu jednej z tych aplikacji, trojan wysyłał 3 premium smsy w cenie 15 funtów. Procedura była ponawiana aż do usunięcia aplikacji z telefonu. Gdy zadecydowano o wyłączeniu usługi sms która była źródłem nielegalnego dochodu, na końcie przestępców znalazło się 27,850 funtów.

Według PhonepayPlus, oprócz Wielkiej Brytanii, także użytkownicy z 18 innych krajów zainstalowali szkodliwy program. Łącznie pobrano go ok. 14 000 razy.

Usługa premium sms uruchomiona była przez firmę A1 Agregator Limited. Oprócz grzywny w wysokości 50,000 funtów, firma ma w ciągu 3 miesięcy bezwarunkowo zwrócić całą kwotę wszystkim użytkownikom. Dodatkowo firma A1 otrzymała zakaz uruchamiania jakiejkolwiek usługi premium sms na terenie Wielkiej Brytanii jeżeli wcześniej nie uzyska zgody PhonepayPlus.

 W ostatnim czasie, jak podaje Sophos, coraz częściej spotyka się szkodliwe oprogramowanie zaszyte w nazwach popularnych aplikacji i gier dla systemu Android. Ich cele to przede wszystkim wysyłanie premium sms lub pobieranie kolejnych trojanów. Najnowsze przypadki to fałszywe wersje programów takich jak Angry Birds Space, Instagram a nawet antywirusów dla Androida.

W tym roku PhonepayPlus ukarał już 2 firmy, każdą na 100,000 funtów po tym jak założyły witryny typu typosquatting – przechwytujące adres url gdy użytkownik pomyli się wpisując nazwę domeny.

Wpisując „Twtter.com” zamiast Twitter.com lub Wikapedia.com zamiast Wikipedia.com użytkownik widział komunikat – zaproszenie do udziału w konkursie pod warunkiem przesłania premium smsa.

Mimo że na takich oszustów nakładane są wysokie kary zawsze warto sprawdzić jakich uprawnień wymaga instalowana aplikacja. Jeżeli nie widzisz uzasadnionych powodów dla których mogłaby ich żądać, lepiej zachować ostrożność niż narażać się na niepotrzebne koszta.

android okno uprawnień przy instalacji

 

http://nakedsecurity.sophos.com/2012/05/24/angry-birds-malware-fine/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *