WebHostingTalk

Chłodzenie gorącą wodą

Wyrażenie chłodzenie gorącą wodą brzmi jak oksymoron. Przykładem może być wykorzystanie gorącej wody w centrum Leibniza przy najszybszym superkomputerze   w Europie. Kolejna firmą korzystającą z takiego rozwiązania jest eBay ze swoim projektem  o nazwie „Merkury”. W jaki sposób gorąca woda może ochłodzić rozgrzane serwery?

SuperMUC IBM z centrum Leibniza
Technologia wykorzystana w superkomputerze SuperMUC pozwala wykorzystywać wodę do 70 stopni Celsjusza. Woda chłodzi procesory oraz moduły pamięci, które mogą osiągnąć temperaturę do 113 stopni Celsjusza. W Niemczech łatwo jest dostarczyć temperaturę na wlocie do 40 stopni Celsjusza, gdyż rzadko kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 35°C. Tym samym woda krążąca do serwerów na wylocie ma temperaturę do 70°C. Tak ciepłą wodę można wykorzystać do innych celów, przykładowo do ogrzewania budynków.
Firma IBM udostępniła film, na którym prezentuje zastosowane chłodzenie w SuperMUC.


eBay projekt Merkury
W wizji projektu Merkury, Dean Nelson szukał rozwiązania, które mogłoby działać bez potrzeby wykorzystania klimatyzatorów. Phoenix to bardzo ciepłe miejsce, temperatury w tym rejonie nie należą do najniższych. W projektowaniu eBay wykorzystał stosowane w centrach danych pojemniki firmy Dell. Aby system działał w wyżej temperaturze wody, musiał zostać przeprojektowany. Dzięki lekkiej zmianie koncepcji udało się zredukować różnicę na wlocie i wylocie do 12°C. Pozwala to firmie podnieść temperaturę na wlocie i nadal utrzymywać bezpieczną temperaturę serwerów.

Elliptical Mobile Solutions
Raser HD to nazwa obudowy 42U która pozwala chłodzić za pomocą wody do 85°C. Obudowa obsługuje maksymalne obciążenie od 20 kW do 80 kW. System chłodzenia składa się z pętli powietrza oraz wody. Powietrze ochładza się, a następnie jest wdmuchiwane do przedniej części obudowy. Wewnątrz energia cieplna oraz powietrze jest chłodzone za pomocą wody. Woda natomiast jest ponownie schładzana przez chłodnicę.Źródło i zdjęcia: ebay, DCK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *