WebHostingTalk

Exatel przetestował 400 Gb/s na jednej fali

Operatorzy B2B przygotowują się do znaczącego wzrostu ilości danych, które będą musiały przetransportować ich sieci, jeśli spełnią się prognozy takich firm jak Ericsson, czy Cisco.

Dziś firmy Exatel i Huawei poinformowały dziś o pomyślnym zakończeniu testów w sieci operatora systemu WDM 400G, wykorzystującego pojedynczą falę nośną.

Podczas testów beta przeprowadzonych w pracującej sieci Exatel udało się przesłać sygnały z prędkością 400 Gb/s przy pomocy pojedynczej fali na trasie od siedziby operatora w Warszawie (przy ul. Perkuna) – LIM – Mory – LIM – Perkuna. Próby były prowadzone w oparciu o istniejącą sieć optyczną DWDM, należącą do Exatel, pracującą na strukturze standardowych włókien G.652.

– W jednym kanale jesteśmy w stanie przepuścić ruch, który wcześniej mógł być przesłany poprzez multiplikowanie sygnału w kanałach 100 GB/s – mówił Michał Szczęsny, ekspert z Exatela.

Popyt? Zdaniem ekspertów Huawei, jeśli sprawdzą się prognozy wzrostu ruchu w sieci Internet, będzie ona przydatna za około 2 lata.  – W pierwszym etapie będziemy wykorzystywać nowy kanał, aby agregować ruch od klienta – zapowiedział Szczęsny. Według niego, agregacja pozwala na efektywniejszą transmisję kanału w sieci Exatela. Oznacza to dla niego mniejsze koszty i możliwość zapewnienia większej redundancji. Do korzyści wynikających z nowego rozwiązania współpracujące firmy zaliczają uproszczenie zasobów sprzętowych, czy niższe koszty energii.

– W ciągu kilku lat, trzech-czterech,  zaczniemy oferować ten kanał klientowi końcowemu – uważa Szczęsny. Aby obrazowo przekazać możliwości rozwiązania ocenił, że 400 Gb/s pozwala na przesłanie 20 płyt blue-ray w ciągu jednej dziesiątej sekundy.

Huawei zapowiada, że nowe rozwiązanie zostanie udostępnione komercyjnie w połowi przyszłego roku (w Chinach). Szczęsny uzupełnił, że Exatel mógłby je zacząć proponować klientom najwcześniej na początku 2015 r.

Exatel, który świadczy usługi dla innych operatorów, wdraża już od pewnego czasu lambdę 100 Gb/s i to na tego typu rozwiązaniach się koncentruje. W pierwszym rzucie operator cały „przestawi się” na działanie na tego typu kanałach.

Exatel nie jest pierwszym operatorem, który testuje lambdę 400 Gb/s. Wcześniej podobne badania prowadziła Netia. Jak mówią jej przedstawiciele, na razie, właśnie ze względu na brak zapotrzebowania, zdecydowała się na korzystanie z kanału 100 Gb/s.

– Triale u operatorów i innych dostawców polegały na tym, że były łączone pojedyncze fale – mówił Szczęsny.

Krajem, w którym Huawei przeprowadził pierwszy w Europie trial technologii pozwalającej na przesył danych z prędkością 400 Gb/s w Europie była Holandia (dla KPN, w czerwcu 2012 r.). Holenderski przypadek był nieco inny od tego testowanego dziś przez Exatel.

Źródło: rpkom.pl

Chmura tagów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *