WebHostingTalk

Hosting a odstąpienie od umowy w ciągu 10 dni

Dziennik Ustaw RP

Kupując w sklepie internetowym możemy odstąpić od umowy w ciągu 10 dni od dnia otrzymania towaru, pod warunkiem, że towar nie nosi śladów użytkowania, a w przypadku oprogramowania i materiałów audiowizualnych nie usunęliśmy ich oryginalnego opakowania.
To prawo dotyczy ogólnie umów zawieranych poza lokalem usługodawcy i tylko w przypadku relacji przedsiębiorca-konsument.

A jak jest z usługami hostingowymi?

W większości przypadków przy zamawianiu usług hostingowych to prawo nas nie obejmuje, ponieważ świadczenie usługi następuje zaraz po opłaceniu zamówienia, a czasami wcześniej jeżeli korzystamy z okresu testowego, aktywowanego przez system billingowy w sposób automatyczny.

Z prawa tego możemy skorzystać w przypadku, gdy zamówiliśmy usługę, a usługodawca (firma) nie rozpoczął jej świadczenia, np. złożyliśmy zamówienie na serwer VPS, a jeszcze go nie opłaciliśmy.

Jednak powyższe stwierdzenie jest zbyt niedorzeczne, ze względu na to, iż w większości firm wystarczy nie opłacić usługi, a nie będzie ona aktywowana i nie poniesiemy żadnych konsekwencji.

Wzór takiego oświadczenie możemy znaleźć w sieci. A dla osób, które chcą się bardziej zagłębić w temat, polecam przeczytanie ustawy (Dz.U.2000.22.271). A oto link do niej w systemie ISAP: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20000220271

W przypadku innych pytań z zakresu prawa w sprawach webhostingu, prosimy o zadawanie pytań – postaramy się odpowiedzieć :)


Niniejszy artykuł został napisany przez osobę, dla której prawo jest zainteresowaniem. Redakcja serwisu, ani autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy. W przypadku wątpliwości, zalecamy kontakt z radcą prawnym, względnie mecenasem.
Chmura tagów

4 odpowiedzi na “Hosting a odstąpienie od umowy w ciągu 10 dni”

  1. Biuro pisze:

    Proszę poczytajcie regulaminy kei.pl , nazwa.pl , home.pl lub zadzwońcie na infolinię każdy klient nie ważne czy ma usługę uruchomioną czy nie ( test czy opłacił już nie ważne ) od chwili wniesienia opłaty przysługuje 10 dniowy okres odstąpienia umowy. Podobne zasady dotyczą zamawiania np telefonu komórkowego na abonament przez internet/infolinię po otrzymaniu mamy 10 dni na odstąpienie od umowy !!! ( nawet jak korzystaliśmy z usługi ). Proszę o zapoznanie się z wyrokiem NSA z 2010 roku w kwestii zawierania umów na odległość,

  2. Hubert Pluta pisze:

    Wyroku NSA w tej sprawie nie czytałem, jednak mniejsze firmy nie stosują takich zapisów.
    Dodam, że taki wyrok nie musi być brany pod uwagę, gdyby ktoś wystąpił na drogę sądową o sprawie, o której tutaj mowa.

  3. Hubert Pluta pisze:

    Temat został ostatnio poruszony na forum, w wolnym czasie ktoś z redakcji zajmie się tematem i opublikuje ostateczne sprostowanie, jeżeli będzie taka potrzeba. Pragnę nadmienić, iż w Polsce wyroki SN i NSA nie muszą być brane zawsze pod uwagę przy innych sprawach.

  4. Magda Zarych pisze:

    „To prawo dotyczy ogólnie umów zawieranych poza lokalem usługodawcy” – to prawo dotyczy również umów zawieranych na odległość i zakupy w sklepie internetowym są przykładem takiej umowy. Umowa zawierana poza lokalem przedsiębiorcy jest wtedy jak się spotkają dwie strony na piwie zamiast w siedzibie firmy i podpiszą umowę; zawierana na odległość to zawierana bez obecności obydwu stron.

    Odnośnie tego, że prawo odstąpienia od umowy nie obejmuje usług hostingowy warto byłoby, żebyś napisał dlaczego, bo niektórym „bo tak jest” nie wystarcza. Chodziło Ci prawdopodobnie o art. 10 ust. 3 p.1 czyli

    „Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, prawo odstąpienia od umowy zawartej na
    odległość nie przysługuje konsumentowi w wypadkach:
    1) świadczenia usług rozpoczętego, za zgodą konsumenta, przed upływem terminu, o którym mowa w art. 7 ust. 1,” (czyli przez upływem tych 10 dni)

    mam rację?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *