WebHostingTalk

IPv6 w domenach .pl

Za kilka dni, 6 czerwca 2012, odbędzie się Światowe Uruchomienie IPv6 (World IPv6 Launch) , tego dnia największe światowe firmy IT oraz operatorzy włączą na stałe działanie swoich usług WWW, DNS w protokole IPv6. Do tegorocznego dnia IPv6 dołączyli tacy potentaci jak Facebook (www.facebook.com), Google (www.google.com) czy Microsoft (www.bing.com).Pula dostępnych adresów IPv4 jest prawie wyczerpana i coraz trudniej uzyskać takie adresy od operatorów RIR (w Europie od RIPE (RIPE Network Coordination Centre).  Podstawowym zadaniem wprowadzenia nowej wersji protokołu IP jest zwiększenie liczby dostępnych adresów dzięki wydłużeniu adresu z 32-bitów do 128-bitów. Dodatkowe korzyści jakie niesie za sobą IPv6 to: zapewnienie elastyczności protokołu, zwiększenie bezpieczeństwa, a także wsparcie dla mechanizmów uwierzytelniania i spójności danych. IP w wersji 6 oferuje też nowe możliwości dla rozwoju usług i aplikacji Internetowych oraz wsparcie dla mobilności.

Wsparcie rejestru .pl dla IPv6

Nasz krajowy rejestr domen .pl, NASK, już dawno zadbał o pełną obsługę IPv6. Chodzi o możliwość rejestracji rekordów AAAA w registry .PL jak i dostępność serwerów domeny .pl w protokole IPv6. Tym samym nie ma żadnego technicznego powodu aby z technologii IPv6 korzystali Partnerzy NASK, a tym samym klienci końcowi.

Wsparcie rejestratorów domen .pl dla IPv6

Z pośród 30 firm, które wspierają rejestrację domen .pl z IPv6 tylko 14 to zarejestrowane w polsce podmioty. Należy jeszcze uściślić, że wsparcie to polega na możliwości rejestracji hosta w Rejestrze .pl z rekordem AAAA. Aby takie usługi świadczyć systemy partnerów (Registrarów) NASK muszą posiadać funkcjonalność obsługi IP w wersji 6 zaimplementowaną w NASK EPP.

Osobną sprawą jest późniejsza obsługa takiej domeny w systemie DNS, czyli dostępność serwerów nazw rejestratora w pod adresami IPv6, ale po kolei…

Polscy rejestratorzy domen wspierający IPv6 (wg listy NASK)
1. Agnat Sp. z o.o.
2. AMSNET Andrzej Szreter
3. AZ.pl Sp. z o.o.
4. Consulting Service Robert Siebielski
5. dhosting.pl Sp. z o.o.
6. DomainMaker Sp. z o.o.
7. eTOP Sp. z o.o.
8. Inteligo Financial Services S.A
9. MXK Maksymilian Kwiatkowski
10. Noria Sp. z o.o.
11. Power Media S.A.
12. PRIMUS Elżbieta Gabriel, (brak strony WWW)
13. Prot – o12.pl
14. WEBHOST.PL Grzegorz Król

Jeżeli mamy własną infrastrukturę DNS lub korzystamy z serwerów DNS z obsługą IPv6 dostarczanych przez ISP lub firmę hostingową, wtedy możemy skorzystać z obsługi swojej domeny u dowolnego z wyżej wymienionych rejestratorów.

Partnerzy NASK nie przyłożyli się jednak  do wsparcia obsługi hostów IPv6  w swoich panelach dla klientów. Wiele z nich nie daje możliwości samodzielnego zarządzania, dodawania lub usuwania adresów hostów IPv6. Wydłuża to czas na poprawę konfiguracji naszych usług. To kolejny ważny powód aby zastanowić się przy wyborze registrara naszej domeny .pl.

Co z firmami, które nie mają własnych serwerów DNS?

Niestety, informacja o wsparciu IPv6 na liście partnerów NASK nie gwarantuje, że dany rejestrator faktycznie wpiera obsługę domeny (DNS) w protokole IPv6. Większość firm, oferuje tylko możliwość rejestracji adresu hosta w NASK (name serwera) w formacie IPv6, nie oferując jego obsługi w systemie DNS. Tylko 3 firmy z zestawienia poniżej: Agnat, Dhosting.pl oraz Domain Maker umożliwiają końcowemu użytkownikowi rejestrację hostów IPv6 oraz obsługują IPv6 w swoim systemie DNS.

Najlepszym więc rozwiązaniem jest wybór alternatywnego dostawcy DNS, który nie tylko może zaoferować DNS z pełną obsługą IPv6, ale też zapewni dodatkową gwarancję działania sieci DNS. I to pojawia się kolejny problem. W dużej części polscy rejestratorzy do działania oferowanych przez nich usług, wymagają delegacji domeny na ich serwery DNS.

Jak widać Polscy rejestratorzy domen nie bardzo chcą się przekonać do wprowadzania technologii IPv6, która stanie się już niedługo koniecznością. Aż strach pomyśleć jak rejestratorzy podejdą do tematu oferowania klientom końcowym obsługi rozszerzenia DNSSEC w .pl?

Narzędzia i informacje:
http://check.dns.pl
http://www.ipv6actnow.org/
http://www.pl.ipv6tf.org/
https://www.ripe.net/internet-coordination/ipv4-exhaustion/ipv4-available-pool-graph

Autorem wpisu jest Rafał Galiński, CEO Qdns.pl firmy oferującej zaawansowane usługi DNS dla biznesu, serwery primary i secondary w technologi Anycast wraz z pełnym wsparciem dla IPv6.

[f]: coresec.de

Chmura tagów

Jedna odpowiedź do “IPv6 w domenach .pl”

  1. Łukasz Rajzer pisze:

    Wyniki serpstat.pl: 701 000 monitorowanych domen i IPv6 z 0,34% domen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *