WebHostingTalk

Kolejna rewizja SRU, premiera SRU Serwer i dalsze plany

Nowy SRU (Szkolny Remiks Ucznia) o nazwie kodowej Marble Toy (MT) miał swoją premierę 11 lipca. Dziś mamy premierę SRU MT w wersji Serwer. Zatem gotowe jest w pełni funkcjonalne rozwiązanie dla pracowni informatycznych w placówkach oświatowych. Wszystko na Linuksie – pomoże to szkołom uniezależnić się od drogich systemów operacyjnych i programów!

Prace nad SRU rozpoczęły się w 2009 roku. SRU o nazwie kodowej MT powstawał od stycznia aż do połowy lipca 2014 roku. SRU MT wraz z pełnym środowiskiem edukacyjnym i użytkowym przeznaczony jest na „dekstopy” i od niedawnej premiery doczekał się kolejnych poprawek już w 35 rewizji. 35 poprawka przyniosła zmiany, których oczekiwali użytkownicy – teraz SRU MT ma mniejszą niż poprzednio objętość i zajmuje 2,2GB a także poprawnie przedstawia się w menu GRUB. Więcej o zmianach opisano na stronie sru.e-swoi.pl/nowa-wersja-obrazu-sruv35/.

Do uzupełnienia SRU MT instalowanego na komputerach uczniów brakowało systemu operacyjnego dla szkolnych serwerów. Dlatego też powstał SRU Serwer MT w pełni przygotowany do współpracy z udostępnioną wcześniej wersją SRU na stacje robocze. Zadaniem SRU Serwer MT jest udostępnianie łącza internetowego i automatyczne zestawienie sieci lokalnej, w której pracują komputery robocze w szczególności na SRU MT. W Serwerze działa domyślnie kilka zainstalowanych i skonfigurowanych usług, dzięki którym stanowi on kompletne rozwiązanie służące do udostępniania, filtrowania, zarządzania ruchem w sieci wewnętrznej i działania jako pamięć podręczna. Co ważne, serwer działa również w tzw. trybie „live” po uruchomieniu z pamięci Flash USB. Więcej o zmianach opisano na stronie sru.e-swoi.pl/konfiguracja-i-uruchamianie-sru-serwer/.

Systemy operacyjne SRU oraz SRU Serwer to bezpłatne wolne i otwarte oprogramowanie, które w pełni może zastąpić w szkołach drogie oprogramowanie, za których licencje i odnowienia polska szkoła przeznacza niemałe fundusze.  SRU oraz SRU Serwer pobrać można ze strony sru.e-swoi.pl/pobierz/.

W planach jest dalszy rozwój SRU i SRU Serwer MT. Niebawem pojawią się możliwości zdalnej instalacji SRU na wszystkich stacjach roboczych przez kilka kliknięć z poziomu serwera. Instalacja całej pracowni komputerowej trwać będzie około 30 min. Dodatkowo SRU przygotowywane jest tak, aby realizować na nim już nie tylko zajęcia ze SWOI – teraz będzie przygotowany do realizacji zajęć w ramach nowego edukacyjnego projektu Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) pn. Koduj z Klasą, dotyczącego nauki programowania w klasach 1-3 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadgimnazjalnych. Pierwsze zajęcia dla nauczycieli mających wprowadzać Projekt w szkołach w zakresie programowania w Pythonie rozpoczną się już we wrześniu. SRU będzie również wspierać rządowy projekt e-Podręczniki – dlatego też pracujemy nad rozwiązaniem pobierania e-Podręczników do pamięci SRU Serwer aby uczniowie w szkole mogli pracować z nimi w trybie offline.

 

Źródło: http://e-swoi.pl/wiki/article/4997

Chmura tagów

4 odpowiedzi na “Kolejna rewizja SRU, premiera SRU Serwer i dalsze plany”

 1. Kamikadze pisze:

  I tak nie przejdzie. Większość „informatyków” szkolnych jest zakochana w gotowych windowsach gdzie sobie wyklikają (albo firmy im wyklikają) bo z Linuxa to znają tylko logo pingwina :)

 2. rafał pisze:

  Kamikadze, nie przesadzaj ludzie co raz bardziej cenią sobie lina za stabilność i brak kosztów, jedynym betonem są tutaj urzędy.

 3. Kamikadze pisze:

  No tak, ale starych „informatyków” co siedzą w szkołach to nie przekonasz. Trzeba ich przeżyć żeby szkoły zaczęły myśleć :)

 4. marek.olszak pisze:

  A ja myślę że spokojnie to ,gdyż będzie to świetne rozwiązanie dla pracowni informatycznych w placówkach oświatowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *