WebHostingTalk

Nadchodzi Cloud Core Router od Mikrotik

W ostatnim czasie łotewska firma MIkrotik, znana ze swoich produktów z serii RouterBoard oraz z systemu operacyjnego RouterOS, zapowiedziała nowy produkt, jakim jest Cloud Core Router o nazwie kodowej ccr-1036.

Router posiada 12 ekranowanych portów sieciowych w standardzie gigabit oraz 4 porty SFP będącymi stacjami pod wkładki światłowodowe. Każdy z portów jest podłączony bezpośrednio pod wyprowadzenia nóg procesora, zapewnia to maksymalną wydajność przy routingu. Producent zapewnia, że będzie ona wynosić nawet 16Gb/s.

Sercem urządzenia jest procesor, posiadający 36 rdzeni, z których każdy jest taktowanym zegarem 1.2GHz, a łączny cache to 12MB. W układ zaimplementowano także szybki silnik kryptograficzny, który zapewne znajdzie uznanie u osób stosujących szyfrowanie połączenia za pomocą sieci VPN.

Producent postawił także na jakość i prostotę w zarządzaniu, do dyspozycji użytkownika zostaje oddany port COM, umożliwiający podłączenia routera do stacji KVM i zdalne zarządzanie poprzez linię komend nawet w przypadku całkowitej utraty dostępu do urządzenia przez porty LAN, bez potrzeby resetowania systemu do ustawień fabrycznych. Port szeregowy może być także stosowany to zmiany ustawień biosu, reinstalacji oprogramowania, jak i do zdalnego wykorzystania portu w systemach teleinformatycznych. Nie zapomniano także o porcie USB, który umożliwi podłączenie zewnętrznej pamięci celem przechowywania logów lub cache serwera cache lub podłączenia modemu GSM celem wysyłania powiadomień SMS i zdalnemu zarządzaniu.

Na przedniej ściance obudowy, po prawej stronie zainstalowano dotykowy ekran LCD, jednak nie jest znane jeszcze jego dokładne przeznaczenie. Najprawdopodobniej będzie można go wysterować za pomocą pakietu LCD dostępnego w repozytorium producenta.

Po zakupie otrzymujemy kompletny sprzęt z okablowaniem oraz z licencją systemu Mikrotik RouterOS level6, czyli najwyższego poziomu, który posiada praktycznie nieograniczone możliwości w ilości wpisów konfiguracji. Dzięki temu aktualizacja do wyższych wersji systemu będzie możliwe przez dłuższy czas bez potrzeby dodatkowych opłat.

Całość jest zamknięta w białą, zgrabną obudowę o szerokości 19 cali i wysokości 1U. Naszym zdaniem, niefortunnie na przednim panelu zamontowano przycisk reset, który może zmniejszać poziom bezpieczeństwa.

Dodatkowym atutem jest wsparcie dla technologi zasilania po ethernecie (ang. PoE), niestety nie zagościmy tutaj modułu radiowego, ani portu minipci. Cena, ani czas premiery nie są jeszcze znane.

Źródło: http://routerboard.com/CCR1036-12G-4S

3 odpowiedzi na “Nadchodzi Cloud Core Router od Mikrotik”

 1. Tre0909 pisze:

  Mikrotik nie jest firmą litewską a łotewską…
  http://www.mikrotik.com/aboutus.php

 2. Vlad pisze:

  Ladny news, podsumowany mniej wiecej tak

  fajny router, ale niestety ma przycisk reset od frontu.

  zgola ‚niebezpiecznikowe’ podejscie ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *