WebHostingTalk

Nowy rekord szybkości przesyłu danych przez skrętkę miedzianą – 10 Gbps

Firma legenda w dziedzinie telekomunikacji Bell Labs, poinformowała o osiągnięciu nowego rekordu 10 Gbps (10000 Mbps) w szybkości przesyłu danych poprzez skrętkę miedzianą. Technologia o nazwie XG.fast może się przyczynić do wydłużenia życia miedzianych kabli, które w znaczniej mierze wciąż dochodzą do naszych mieszkań. Co nie mniej ważne pozwoli na podniesienie szybkości dzisiejszych łączy pracujących głównie przy 10 Mbps w przypadku ADSL czy 50 Mbps VDSL.

Bell Labs, które tak naprawdę jest dziś oddziałem badawczo – rozwojowym globalnego giganta telekomunikacyjnego Alcatel-Lucent, opracowała technologię XG.fast, jako rozwinięcie technologii G.fast, która z kolei była sukcesorem VSDL 2 – technologii wykorzystywanej w większości instalacji FTTC na świecie. Połączenie VSDL 2 z FTTC daje możliwość osiągania szybkości do 150 Mbps, w przypadku G.fast do około 1,25 Gbps a XG.fast ma dać możliwość osiągania prędkości od 2 Gbps do 10 Gbps.

Jak zwykle z technologiami miedzianymi, tak duża szybkość przesyłu danych wiąże się z wykorzystaniem wyższych częstotliwości. Podczas kiedy VDSL2 wykorzystuje pasmo 17 MHz lub 30 MHz, G.fast do 212 MHZ najnowsza technologia XG.fast będzie pracowała z pasmem do 500 MHz.

Problemem z tak dużymi częstotliwościami w kablach miedzianych jest tłumienie. Kiedy połączymy ten problem z przesłuchami, okazuje się, że zasięg działania takiego systemu jest bardzo krótki. Dla VDSL, maksymalna długość przewodu może wynosić 400 m, jeżeli chcemy przesyłać dane z szybkością 150 Mbps. W przypadku G.fast i szybkości 1,25 Gbps maksymalna dopuszczalna długość kabla maleje już do 70m. Dla technologii XG.fast i szybkości 10 Gbps jak relacjonują naukowcy z Bell Labs, maksymalny dystans wynosi tylko 30 m. Dla słabszej wersji symetrycznego 1Gbps, naukowcy wyznaczyli maksymalną odległość na 70 m.

Choć 30 m wydaje się być niewielką odległością, wciąż jest alternatywą do prowadzenia włókien światłowodowych do domów prywatnych. Czas i wysiłek potrzebny do doprowadzenia światłowodu do miliardów domów jest wręcz niewyobrażalny. Jeżeli gdzieś istnieją miedziane przewody to dlaczego ich nie wykorzystać?

Nie należy się jednak spodziewać, że już w najbliższej przyszłości zobaczymy u dostawców możliwość uzyskania szybkości 10 Gbps. Szybciej będzie to VDSL2, następnie G.fast a dopiero później XG.fast. Wszystko to będzie dodatkowo wymagało podciągnięcia włókien światłowodowych bliżej naszego domu, pod chodniki czy słupy.

Jedyną możliwością żeby dalej zwiększać prędkość przesyłu kablami będzie już konieczność podprowadzania światłowodu wprost do naszych mieszkań.

Źródło:  elektroda.pl,  http://www.extremetech.com/extreme/186011-10gbps-over-a-copper-telephone-line-a-new-world-record-set-by-bell-labs

Chmura tagów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *