WebHostingTalk

Superkomputer chłodzony gorącą wodą

W poniedziałek w centrum superkomputerowym im. Leibniza w Niemczech został uruchomiony pierwszy na świecie superkomputer chłodzony gorącą wodą. Projekt zrealizowany w oparciu o platformę IBM System x iDataPlex z wykorzystaniem ponad 150 tysięcy rdzeni. Maszyna osiąga wynik trzech petaflopów mocy obliczeniowej. SuperMUC (bo tak nazywa się superkomputer zbudowany w Niemczech) to najwydajniejszy komputer w Europie według rankingu TOP 500.

System chłodzenia w SuperMUC wykorzystuje wodę o temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Według techników IBM woda jest 4000 razy bardziej wydajna przy odprowadzaniu ciepła aniżeli powietrze. Budowa systemu chłodzenia przypomina zwyczajne bloki wodne stosowane w komputerach stacjonarnych z tą różnicą, że woda oprowadzana jest większą ilością kanałów.

 „SuperMUC pomoże nam w rozwoju naukowym. Od tej pory możemy zdecydowanie szybciej wykonywać testy czy różne eksperymenty. Dzięki sfinansowaniu budowy przez rząd niemiecki zostaliśmy zobowiązani do budowy superkomputera w 100% korzystającego ze źródeł energii odnawialnych.” – skomentował prezes zarządu centrum Leibniza, Arndt Bode.

 SuperMUC zbudowany został w oparciu o 18000 procesorów Intel Xeon. Dysponuje 320 terabajtami pamięci głównej wspomaganej przez 12 petabajtów pamięci masowej.

 Ciepła woda jest rzadko stosowana do odprowadzania ciepła w serwerowniach. Uchodzi bardziej za ezoteryczną formę chłodzenia, aniżeli energooszczędną. Do tej pory tylko eBay korzysta z technologi chłodzenia gorącą wodą w centrum danych w Phoenix.

Źródło: DataCenterDynamics

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *