WebHostingTalk

Twój komputer został zainfekowany

zmieniony adres dns

Do listopada zeszłego roku, grupa cyberprzestępców używała szeregu podmienionych serwerów DNS by przekierowywać zapytania zainfekowanych komputerów na strony i reklamy – w ten sposób zapewniając sobie dochód.

FBI przejęło kontrolę nad tymi serwerami i unieszkodliwiło je. Ale setki tysiące osób dalej ich używa.  FBI zamierza wyłączyć te serwery 9 lipca – co oznacza że dostęp do internetu z zainfekowanych komputerów może być utrudniony.

Najlepszym rozwiązaniem jest ponowne ustawienie prawidłowych adresów DNS ; jednak jak poinformować o tym nieświadomych niczego użytkowników ? Z pomocą przyszło Google dołączając do kampanii informowania o zagrożeniu.

Google donosi że u 500 000 użytkowników, których komputery zostały zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem zmieniającum adresy DNS – DNS Changer,w ciągu tygodnia wyświetli się  poniższy komunikat:

ostrzeżenie od google

Wygląda na to że twój komputer został zarażony

Uważamy że twój komputer jest zarażony szkodliwym oprogramowaniem.
Jeżeli nie podejmiesz odpowiednich działań

możesz w przyszłości utracić dostęp do internetu.

Zobacz jak usunąć to oprogramowanie.

Niestety, istnieje prawdopodobieństwo że niektórzy z cyber-kryminalistów podmienią komunikat Google i przekierują szukających pomocy na fałszywe strony w celu kolejnych wyłudzeń lub oferując złośliwe pliki jako rzekomą pomoc.

Głównym niebezpieczeństwem jest to że chociaż większość osób wie jak wygląda ich anty wirus i jakie komunikaty wyświetla – nie wiedzą jakie komunikaty przedstawi Google i gdzie rzeczywiście powinien prowadzić autentyczny link.

Jak sprawdzić czy twój komputer jest zainfekowany ?

Po przejściu na stronę http://www.dns-ok.us/ powinien wyświetlić się zielony napis i tło przy stanie prawidłowym, lub czerwone przy problemach.

Strona http://www.dcwg.org/detect/ podaje natomiast instrukcje alternatywne jak też wersje witryn w innych językach.

Pod adresem http://dns-ok.pl/ dostępna jest polska wersja tego testu.

Has Google said your PC is infected with DNS Changer malware?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *